Psia wyprawka

Spis treści

Psia wyprawka, czyli co powinien posiadać każdy właściciel psa.

Posiadanie psa wiąże się nie tylko z dużą odpowiedzialnością ale również wydatkami. Nie jest tajemnicą, że wizyty u weterynarza nie są tanie, podobnie jak wiele produktów, w które powinien zainwestować każdy właściciel czworonoga. Należy pamiętać ponadto, że produkty te powinny być dostosowane do wieku naszego pupila. Oznacza to, że z czasem należy je wymieniać. Najważniejsza jest oczywiście karma. Wiele psów posiada alergie pokarmowe i wymaga specjalnej diety. Istotne są również przekąski, suplementy, szczoteczka do zębów oraz odpowiedni szampon. Każdy pies powinien posiadać również swoje miski oraz legowisko, aby czuł że ma swoje miejsce w domu. Ponadto, nie można zapomnieć o zabawkach. W tej kwestii psy mają bardzo dużo wspólnego z dziećmi. Co jeszcze? Dopasowane obroża, smycz oraz w przypadku niektórych ras – szelki. Można powiedzieć, że są to produkty niezbędne, w które należy zainwestować. Aby odpowiednio dopasować je do wieku swojego czworonoga, warto poszerzać swoją wiedzą oraz nie bać się prosić o radę w sklepach zoologicznych.

Żywienie dostosowane do wieku psa.

Dobór odpowiedniej karmy dla szczeniaka odgrywa bardzo ważną rolę. Powinny ją przyjmować psy od odsadzenia do osiągnięcia wieku dorosłego, czyli do ukończenia 1-2 roku życia w zależności od rasy. Warto zaznaczyć, że u psów ras małych proces wzrostu kończy się znacznie szybciej, niż u psów ras dużych. A więc podwyższone zapotrzebowanie pokarmowe i możliwość przejścia na karmę dla psów dorosłych następuje dużo szybciej. Czym różnią się karmy dla szczeniąt od karm dla psów dorosłych? Przede wszystkim wyższą wartością energetyczną oraz zawartością białka. Karmy dla psów dorosłych odpowiadają przede wszystkim za utrzymanie wszystkich funkcji życiowych czworonoga. Należy pamiętać, że w żywieniu psów dorosłych bardzo ważne jest unikanie nadmiaru kalorii. Ważne również, że decydując się na konkretną karmę, należy kierować się nie tylko wiekiem psa ale również jego wielkością i rasą. Na rynku obecnie dostępny jest szeroki wybór karm przeznaczonych dla konkretnych ras. Wynika to z tego, że istnieje wiele predyspozycji rasowych związanych z wchłanianiem oraz metabolizmem wybranych składników pokarmowych. Gdy nasz pies wchodzi w wiek seniorski, również należy rozważyć zmianę karmy. Nie ma jednej, umownej granicy wieku, w którym pies zaczyna być „w podeszłym wieku”. Zalecenia żywieniowe dla seniorów wynikają z faktu, ze wraz z wiekiem, wzrasta u nich częstość występowania przewlekłej niewydolności nerek. Czworonogi z tą przypadłością powinny otrzymywać pokarm o zmniejszonej zawartości fosforu oraz białka.

Trick or treat, czyli kilka słów o psich przekąskach.

Psie smakołyki służą przede wszystkim nagradzaniu czworonoga za dobrze wykonaną komendę. Ponadto, przekąski są bardzo pomocne w oduczaniu oraz uczeniu psa konkretnych zachowań. Są zatem niezbędne w wychowaniu szczeniaka. Czy stają się zatem zbędne wraz z przejściem psa w wiek dorosły? Nie! Psie przysmaki stanowią również doskonałe urozmaicenie diety o niezbędne mikro i makroelementy. Wyróżnić można również przekąski, które czyszczą zęby oraz zapobiegają odkładaniu się kamienia nazębnego. Dostarczają również cynku, który pomaga leczyć rany i mikro-urazy w jamie ustnej psa. Do najbardziej popularnych przekąsek należą chrupki. Chrupki mogą być suche lub pół wilgotne – to doskonała propozycja zarówno dla szczeniaków, jak i seniorów. Wyróżnić można również przysmaki liofilizowane, które są w 100% pochodzenia naturalnego. Jest to suszone mięso, które zachowuje swoje wartości odżywcze. To doskonała propozycja dla czworonogów w różnym wieku, które borykają się z alergiami. Inną, popularną przekąską są tak zwane gryzaki. Polecane są przede wszystkim dla szczeniaków, którym rosną zęby – gryzienie i żucie ich przynosi małym czworonogom ulgę. Twardych gryzaków nie należy podawać psim seniorom. Starsze psy mogą natomiast dostać żwacze wołowe, czyli suszone przedżołądki przeżuwaczy, które poddane zostały krótkiemu suszeniu. Takie przekąski korzystnie wpływają na układ trawienny psa.

Smycz – czy rośnie razem z psem?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów smyczy. Wybierać można wśród różnych długości, kolorów, wzorów. Wybierając odpowiednią smycz należy kierować się kilkoma czynnikami, w tym wiekiem czworonoga. Dla młodych psów, które dopiero uczą się chodzić na smyczy, najlepsza będzie smycz tradycyjna, krótka – o długości około 120-150 centymetrów. Taka smycz zapewni psu wygodę, a opiekunowi kontrolę nad ruchami szczeniaka. Ponadto, krótka smycz doskonale nadaje się do nauki chodzenia przy nodze. Dla dorosłych psów doskonałym rozwiązaniem będzie wybór smyczy automatycznej. Warto zaopatrzyć ją dodatkowo w elementy odblaskowe, dzięki którym pies będzie widoczny podczas spacerów po zmroku. Przy wyborze smyczy należy również kierować się tym, aby była lekka oraz dopasowana do rozmiarów psa a więc jego rasy. Duże znaczenie ma również wielkość karabińczyka – za duży oraz zbyt ciężki może powodować dyskomfort u psa. W trosce o psa seniora, najlepiej postawić na szelki, zamiast obroży, do której przyczepiana jest smycz. Czemu? Ponieważ wraz z wiekiem tchawica u psów traci swoją pierwotną elastyczność.

Pamiętaj: Pies przewożony autobusami, tramwajami i trolejbusami musi być trzymany na smyczy, mieć założony kaganiec, a właściciel winien posiadać zaświadczenie o aktualnym szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie.

Chcesz szerzyć świadomość na temat akcji społecznej Yellow Dog? Obserwuj nasze profile na Facebooku i Instagramie.